הכל על אבני חן

 

ברקת

בָּרֶקֶת היא אבן חן מהמעלה הראשונה, תצורה של המינרל בריל–   Beryl   הצבועה ירוק כתוצאה מחדירת כרום וונדיום לתוך הגביש. ברקת קרויה גם אזמרגד ואמרלד (EMERALD  (שמות שניתנו גם לגוון הירוק האופייני לברקת איכותית.

הברקת היא בין אבני החן העשירות ביותר בתכלילים. התכלילים המצויים בתוכה מהווים מידע חשוב על מקורה ואיכותה ומשפיעים על ערכה הכלכלי. למעשה, תכלילים אלה הם פגמים שנוצרו בשלבים שונים של ההתגבשות.

הברקת מהווה אתגר למעבדיה: קשיותה הרבה אמנם מונעת ממנה שריטות רבות, אך כמות הסדקים והתכלילים שבה מקשים אף על חותך מקצועי המבקש לנצל כמה שיותר מן הגביש היקר.במשך הזמן התפתח חיתוך מיוחד לברקת – חיתוך אמרלד – ריבוע או מלבן בעלי שיפועים מדורגים ופינות קטומות, המאפשר להפגין את יופיה של הברקת ולהגן עליה מפגיעה מכנית.

טורמלין

הטורמלין מופיע במגוון צבעים רב. בדרך כלל צבעו של טורמלין עשיר בברזל הוא בין שחור לכחול־שחור ועד חום עמוק. הסוגים העשירים במגנזיום הם בגוונים מחום לצהוב, והטורמלין העשיר בליתיום מופיע כמעט בכל צבע, כחול, ירוק, אדום, צהוב, ורוד ועוד. קיים גם טורמלין נדיר חסר־צבע. גבישים בעלי שני צבעים או מרובי צבעים נפוצים למדי, כשהם משקפים את השינויים בכימיית הנוזל במהלך תהליך ההתגבשות. הגבישים עשויים להיות ירוקים בקצה אחד וורודים בקצה שני. סוגים מסוימים של טורמלין הם דיכרואיסטיים (דו־צבעיים), כלומר נראה כאילו הם מחליפים צבע כשמסתכלים בהם מכיוונים שונים.

ללא ספק, הכרום טורמלין מספק את הגוונים הירוקים הטובים ביותר הקיימים במשפחת הטורמלין. לצבעים אלה, שחלקם דומה לגוונים של צבורייט, יש ביקוש גדול, בעיקר משום שהם טבעיות לחלוטין ולא עברו כל טיפול.

צבעים אדום, ורוד, ירוק, צהוב ועוד…

טנזנייט

טנזניט הוא מינרל שהוא אחת מהצורות בה מופיע בטבע המינרל זואיסיט Ca2(Al. OH)Al2(SiO4)3). הטנזניט נתגלה לראשונה בשנת 1967 בהרי מֵרֵלָני Merelani בקרבת העיר ארושה שבצפון טנזניה. לאחר ליטוש וחיתוך נוצרת מהטנזניט אבן חן יקרה ופופולרית, אם כי עמידותה, יחסית לאבני חן אחרות, נמוכה.

הטנזניט ידועה בפליאוכרואיזם (עד כמה משתנה צבע המינרל בהתאם לזווית בה מסתכלים בו) בולט באופן מיוחד, והוא מקבל גוון כחול ספיר, סגול, וירוק מרווה בהתאם לכיוון הגביש, תכונה המכונה טריכרואיזם (פליאוכרואיזם של שלושה צבעים). עם זאת במרבית המקרים נוהגים לחמם את הטנזניט.

השימוש בשם שיש בו רמז לארץ המוצא נחשב אמצעי פרסומת יעיל לשיווק אבן החן לציבור, והשם אכן דבק מאז באבן. הפופולריות שצבר הטנזניט כאבן חן כיום היא בעיקר הודות למערכות השיווק של טיפאני.

צבעים סגול-כחול נדיר מאוד – ירוק, ורוד, צהוב

ספיר

סַפִּיר היא אבן חן, אחד הסוגים של המינרל קורונדום, המובחנת על פי צבעה. קורונדום באיכות של אבן חן שצבעה אדום מכונה אודם (רוּבי) ושאר סוגי הקורונדום באיכות של אבן חן מכונים ספיר.

הקורונדום (אודם וספיר) הוא המינרל הטבעי בעל הקשיות הגבוהה ביותר. הקשיות של הקורונדום נובעת בעיקר מהקשרים של חמצן ואלומיניום במינרל. קשרים אלה של שני יסודות קלים יחסית גורמים לאטומי החמצן והאלומיניום להיות קשורים בצפיפות גבוהה, ולכן, בנוסף לקשיותו, לקורונדום גם צפיפות גבוהה במיוחד.

צבעה הטבעי הנפוץ של אבן הספיר הוא כחול, שנוצר כתוצאה מתוספת ברזל וטיטניום. הגוון השחור באבני הספיר נוצר כתוצאה מנוכחות מגנטיט או ספינל.

תופעה אופטית מעניינת, המאפיינת אבני ספיר, היא התופעה המכונה "אסטריזם" – שלושה קווי אור על פי האבן היוצרים צורת כוכב. תופעה זו נוצרת רק בספיר מלוטש המכיל מחטים של המינרל רוטיל.

צבעים כחול, ורוד, צהוב, סגול, ירוק, כתום ועוד…

רובי

אֹדֶם או רוּבִּי (באנגלית–RUBY ( היא אבן חן אדומה. אבן האודם היא מן היקרות שבאבני החן. שמה (הן בעברית והן בלועזית) גזור מצבעה האדום )באנגלית– RUBER).

אין היא נוצצת כיהלום, אולם הזוהר בדוגמאות הטובות שלה כה רב, עד שבעבר רווחה האמונה שלהבה אדומה בוערת בלבהּ.

האודם היא אחד מסוגי המינרל קורונדום (תחמוצת אלומיניום Al2O3), שבעולם המינרלים הוא שני ליהלום בקשיותו. הצבע האדום מקורו ביונים של כרום תלת ערכי Cr+3 המפוזרים בגבישהנוסחה הכימית נרשמת, בהתאם Al2O3::Cr.הספיר שייך אף הוא לקבוצה זו, וצבעיו נעים לאורך כל הקשת, פרט לאדום. ההבדל היחיד בין אודם לספיר הוא בצבע. למינרל אודם גוונים שונים. הסוג היקר ביותר הוא זה שצבעו כעין "דם-יונה".

צבעים אדום

%d7%aa%d7%9e%d7%95%d7%a0%d7%941

ספינל

עד לפני זמן לא רב לא הוערכה הספינל על ידי השוק כאבן בעל ערך גבוה. אמנם כאשר השוק חיפש חיקויים לאבן הרובי הנדירה והיקרה בהחלט הספינל היתה למחליף ראוי.

בעבר נכרו אבנים גדולות ומרשימות של ספינל אשר נרכשו ע"י מלכים ובני אצולה ועברו בין אנשים במהלך מלחמות שונות.

למרות שאין היא נחשבת כאבן חודש, נהגו רבים לחשוב כי מדובר באבן הרובי היקרה בשל צבעה האדום העז שלרוב מגיע מבורמה וויאטנאם.

אבן הספינל תפסה תאוצה רבה בחמש השנים האחרונות וללא ספק היום עומדת בראש הרשימה של האבנים היקרות והחשובות.

העובדה שלרוב הינה ללא כל טיפול מקנה לה גם כן את היופי והיוקרה שלה.

צבעים אדום, כתום, סגול, לוונדר, ורוד ועוד…

הכל על אבני חן